
Chaufförer till roligt sommarjobb i Helsingborg och Malmö
Är du en energisk person som tycker om att köra bil? Är du dessutom en fena på att ge bra service och drivs av att träffa nya människor? Ja, då kan just denna möjlighet i sommar vara något för dig!

Chaufförer till roligt sommarjobb i Helsingborg och Malmö
Är du en energisk person som tycker om att köra bil? Är du dessutom en fena på att ge bra service och drivs av att träffa nya människor? Ja, då kan just denna möjlighet i sommar vara något för dig!
Culligan Sverige AB
Malmö
Sommarjobb
Deltid
Konsultuppdrag
Om tjänsten
Ta chansen och sök dig till ett roligt sommarjobb hos Culligan! Vi söker just nu för kunds räkning, två chaufförer. En ska verka i Helsingborgsområdet och den andra i Malmö. Uppdraget är på heltid.
- Malmö: 16/6-2025 -25/7-2025
- Helsingborg 16/6-2025- 8/8-2025
Culligan är ett företag som tillhandahåller vatten och vattensystem till sina kunder. Som chaufför kommer du att köra en av deras mindre skåpbilar och leverera kolsyrepatroner och vatten till deras kunder. Rollen består av att hämta beställningar på lagret och därefter köra ut leveranserna till kunderna. Vid leverans behöver du vara serviceinriktad och social i mötet med kunderna. I rollen kan även enklare installation av kolsyrepatroner (i maskinerna) förekomma.
Du kommer att köra och leverera runtomkring i Malmö/Helsingborg och utifrån rutter som du blir tilldelad dagen innan. Du börjar dina dagar hos Culligan och hämtar och lämnar din lånebil hos dem. Du behöver kunna arbeta heltid under perioderna ovan och din arbetstid är måndag till fredag kl. 07 -16.
Vi söker dig som
- Innehar manuellt B-körkort
- Har goda kunskaper i svenska och engelska då båda språken används i det dagliga arbetet
Det är meriterande om du har
- Har tidigare erfarenhet av att arbeta med service
- Har arbetat i en liknande roll tidigare
- Är tekniskt lagd och är van vid att lösa problem
För att lyckas i rollen har du följande personliga egenskaper:
- Hjälpsam
- Ansvarstagande
- Energisk
Vår rekryteringsprocess
Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.
Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.
Har du frågor?
Dina Music eller någon av kollegorna i rekryteringsteamet svarar dig gärna på mal01@academicwork.se Ange annons-ID i ditt mail: EH7814